Dzień Patrona

17 listopada 2016r. w Zespole Szkół w Trzcinicy obchodzony był Dzień Patrona Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Trzcinicy – Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość rozpoczęła się w Kościele Parafialnym w Trzcinicy mszą św. koncelebrowaną przez ks. proboszcza Wiesława Cieplika i ojca Faustyna Zatokę.

Po mszy św. druga część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy Małgorzata Hadzik powitała zaproszonych gości, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Wśród gości znaleźli się: gość specjalny – ojciec Faustyn Zatoka – franciszkanin z Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Prudniku, ks. proboszcz Wiesław Cieplik, wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, sekretarz Gminy Trzcinica Renata Ciemny, skarbnik Grzegorz Baraniak, radni Rady Gminy Trzcinica i sołtysi z obwodu szkolnego zespołu, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcinicy Bożena Parzonka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renata Gość, dyrektor Zespołu Szkół w Laskach Hanna Smyrek wraz z delegacją nauczycieli i uczniów, dyrektor Gimnazjum w Opatowie Anna Synowiec wraz z delegacją nauczycieli i uczniów, przedstawiciele Rady Rodziców ZS w Trzcinicy z przewodniczącą Bogumiłą Konieczny i Rady Rodziców Przedszkola w Trzcinicy z przewodniczącą Sylwią Grześniak, emerytowani pracownicy Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Dyrektor zapoznała zgromadzonych z działaniami związanymi z Patronem podjętymi przez uczniów i nauczycieli w ostatnim roku, a następnie przedstawiciele uczniów i goście złożyli kwiaty pod popiersiem Patrona. Uczestnicy uroczystości wysłuchali uczennicy kl. I gimnazjum Julii Jokiel w utworze pt. „Stary krzyż”.

Obecny na spotkaniu ojciec Faustyn Zatoka zapoznał wszystkich z historią Klasztoru w Prudniku, opowiedział o Kardynale Stefanie Wyszyński i o pobycie Kardynała w Klasztorze w Prudniku w czasie internowania.

Uczniowie z klas I gimnazjum zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do myśli przewodniej uroczystości, słów Patrona „Ten zwycięża, kto miłuje. Kocham Cię Polsko!”. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem pani Bożeny Mierzwiak. W trakcie śpiewał chór szkolny prowadzony przez panią Renatę Adamską.

Podczas obchodów Dnia Patrona podsumowane zostały dwa konkursy: konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej „Kardynał Stefan Wyszyński – wierny przyjaciel Maryi” i konkurs dla gimnazjalistów „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński a władze PRL”.

W konkursie plastycznym dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, na który nagrody ufundował ks. proboszcz Wiesław Cieplik, laureatami zostali:

W kategorii klas I-II:

I miejsce zajął Marcin Stefański, II miejsce – Igor Zimoch, III miejsce – Wiktoria Kłobucka.

W kategorii klas III:

I miejsce zajęła Katarzyna Graczyk, II miejsce – Martyna Gąszczak, III miejsce – Marta Skoczylas.

Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Damian Mikoś, Nikola Nowak, Oliwier Olejnik, Amelia Słupianek, Natalia Zimoch i Rafał Zimoch.

W konkursie dla gimnazjalistów „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński a władze PRL” wyróżnieni zostali: Weronika Gnacy, Weronika Kruber, Anna Kurek, Julia Parzonka, Maciej Pregiel, Julia Trzęsicka i Sara Zimoch.

Z okazji tego święta przygotowano okolicznościowe wystawy, na których zaprezentowane zostały zrealizowane w szkole działania zawiązane z Patronem. Znajdowały się na nich informacje o konkursach, wydarzeniach, projektach oraz prace uczniów.