Pasowanie na czytelnika

7 lutego 2018r. w Zespole Szkół w Trzcinicy odbyło się uroczyste „Pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na aktywnego czytelnika”. W uroczystości wzięli udział: dyrektor ZS w Trzcinicy Małgorzata Hadzik, wicedyrektor ZS w Trzcinicy Ewa Hetmańczyk, przedstawiciele rodziców, wychowawcy i uczniowie klas pierwszych.

Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem pt. „W krainie książek i bajek” w wykonaniu uczniów z „Koła przyjaciół biblioteki szkolnej”. Postacie bajkowe w przepięknych, kolorowych strojach uczyły dzieci jak należy obchodzić się z książkami, że należy je szanować, dbać o nie, nie jeść, gdy się czyta, nie zaginać rogów a używać zakładki. Potem był czas na zagadki dotyczące znajomości bohaterów różnych bajek.

Ważny moment uroczystości stanowiło ślubowanie młodych czytelników. Pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa przysięgi: Obiecuję uroczyście być twoim wiernym czytelnikiem, szanować cię i poznawać twoje tajemnice. Często czytać książki!

Po ślubowaniu, dyrektor wielkim gęsim piórem pasowała uczniów klas I na aktywnych czytelników szkolnej biblioteki, a na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali książeczki oraz zakładki do książek wykonane przez członków „Koła przyjaciół biblioteki”.

Całą uroczystość „Pasowania na czytelnika” przygotowała opiekunka biblioteki szkolnej pani Ewa Gaze.