Eliminacje powiatowe XXIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

Wszyscy uczestnicy konkursu

05 marca 2019r. w Zespole Szkół w Trzcinicy odbyły się eliminacje powiatowe XXIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Głównym organizatorem XXIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kępnie, Gmina Trzcinica i Zespół Szkół w Trzcinicy, który już po raz czternasty był gospodarzem eliminacji powiatowych tego konkursu.

W konkursie wzięło udział 90 uczniów ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych powiatu kępińskiego. Uczestnicy rywalizowali w sześciu kategoriach (szkoła podstawowa: kategoria klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych oraz gimnazjum: kategoria klas trzecich).

Uczniów – uczestników konkursu i ich opiekunów powitali: dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy Małgorzata Hadzik, wicedyrektor Ewa Hetmańczyk, członek Zarządu Powiatu Kępińskiego Renata Ciemny, przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka, wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik. Uczniowie przez 45 minut zmagali się z testami, które przysłało do szkoły Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podczas, gdy komisja sprawdzała prace, uczestnicy konkursu, nauczyciele i goście obejrzeli przedstawienie przygotowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pt. „Marzyła im się Polska wolna i czysta”. Podczas spektaklu uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy, pod kierunkiem nauczycielki historii Jolanty Jelonek, wyjaśnili pojęcie „żołnierze wyklęci”, przybliżyli kontekst historyczny wydarzeń i przedstawili historię Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”.

Komisja w składzie: przewodnicząca mgr Jolanta Jelonek, członkowie: mgr Maria Balcerzak, mgr Alina Gawlik, mgr Iwona Malik, mgr Lidia Nawrot, mgr Sylwia Prygiel, mgr Sabina Steinert, mgr Dorota Szymczak sprawdziła prace konkursowe. Spośród 90 uczestników 29 uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego konkursu. Najlepsi w danej kategorii uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kępnie. Nagrody wręczali: Renata Ciemny – członek Zarządu Powiatu Kępińskiego, Jolanta Jędrecka – przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego, Grzegorz Hadzik – wójt Gminy Trzcinica, Zdzisław Mikołajczyk – przewodniczący Rady Gminy Trzcinica. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nauczyciele otrzymali podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu i za pracę w komisji konkursowej. Słodki poczęstunek w trakcie konkursu ufundowała Gmina Trzcinica. Goście gratulowali wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy na temat naszego regionu, laureatom, życzyli zakwalifikowania się do etapu rejonowego konkursu, a następnie udziału w finałowym etapie wojewódzkim.

Wszystkim laureatom konkursu i ich opiekunom, życzymy wytrwałej pracy i sukcesów w kolejnych etapach konkursu: rejonowym (25 kwietnia 2019r.) i wojewódzkim (22 maja 2019r.).