Głośne czytanie

Każdego roku 29 września w całej Polsce obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Głośne  czytanie to nie tylko mile spędzony wspólnie czas. Czytanie na głos stymuluje prawidłowy rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. W naszej szkole w klasach I-III akcję tę rozpoczęliśmy 29 września 2018r. i kontynuowaliśmy przez cały październik. Każda z klas przygotowała lekcję głośnego czytania w inny sposób. Czytaliśmy lektury, legendy polskie oraz najbardziej bliskie dzieciom bajki i baśnie. Wychowawczyni klasy I czytała uczniom „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej, rozdział „Historia niewesoła wcale jak do szkoły przyszły lale”. Pozostałe rozdziały są systematycznie czytane na lekcjach w wolnym czasie. Klasy IIa, IIb i III rozpoczęły od wspólnego czytania w lesie „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej, gdzie słuchaczami byli nie tylko uczniowie ale i zwierzęta. Oprócz leśnych historii klasa IIa wysłuchała „W moim ogrodzie mieszka czarodziej” Kaliny Jerzykowskiej. Klasa IIb wsłuchiwała się w legendy polskie: „Kwiat Paproci”, „Syrenka Warszawska”, „Smok Wawelski”. Wychowawczyni klasy III przeprowadziła lekcję głośnego czytania z przyjaciółmi dzieci - psami, gdzie uczniowie wsłuchiwali się w lekturę „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego. Po wysłuchaniu przeczytanych fragmentów książek w szkole, uczniowie otrzymali wieże czytelnicze i tym samym rozpoczęliśmy akcję codziennego, głośnego czytanie w domu, którą nadzorują rodzice.