Nauka programowania ze Scottiem

Scottie – kosmita, który przemierzał kosmos. Gdy jego statek uległ awarii, ufoludek spadł na Ziemię. Teraz próbuje poskładać wszystkie elementy i naprawić swój pojazd. W tym zadaniu pomagają mu uczniowie klas 6 i 7 Szkoły Podstawowej w Trzcinicy. Wszystko odbywa się na lekcjach informatyki, a uczniowie pracują z zestawami do nauki programowania Scottie Go! Edu, zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Nauka polega na rozwiązywaniu coraz trudniejszych zadań - plansz wyświetlanych na tablecie. Aby rozwiązać problem trzeba obmyślić plan działania i ułożyć skrypt z puzzli dostępnych w pudełku. Następnie uczeń skanuje układ, a program przetwarza go na język zrozumiały dla komputera i postać Scottiego porusza się na ekranie zgodnie z zaprogramowanymi ruchami. Nie zawsze kosmita chce pójść we właściwym kierunku, zapomina czegoś zabrać, albo nie wykonuje właściwej ilości powtórzeń. Wtedy program trzeba poprawić. Uczniowie chętnie rozwiązują kolejne zadania i rywalizują między sobą o zdobycie największej ilości gwiazdek. Za każde zadanie można uzyskać od 1 do 3 gwiazdek w zależności od tego czy zastosowało się wszystkie wymagane elementy lub czy zrobiło się to w możliwie najkrótszym skrypcie.

Rywalizacja będzie kontynuowana, a o zwycięzcach – uczniach, którym uda się przejść wszystkie moduły poinformujemy później.