Niezapomniana lekcja historii

We wtorek 18 września 2018r. uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Pszczyny i Oświęcimia. Najpierw zwiedzili przepiękny neobarokowy pałac w Pszczynie należący do rodu Hochbergów. Uczniowie podziwiali przepiękne wnętrza pałacowe oraz zapoznali się z historią tego pałacu. To tutaj w czasie I wojny światowej mieściła się siedziba sztabu wojsk niemieckich na front wschodni. Tutaj też w 1916 roku podpisano słynny Akt  5 listopada, będący zapowiedzią przyszłej Polski. Z Pszczyny uczniowie wraz z opiekunami Jolantą Jelonek i Marią Szczypek udali się do Muzeum martyrologii w Oświęcimiu. W ciszy i w pełnym skupieniu uczniowie przemierzali teren obozu  słuchając o okrucieństwach, jakich dopuścili się niemieccy oprawcy. Z Obozu Auszwitz  uczniowie udali się do obozu w Birkenau, tutaj mieścił się obóz dla kobiet. Panowały w tym obozie jeszcze gorsze warunki niż w Auszwitz. W tym miejscu  uczniowie zobaczyli pozostałości po piecach krematoryjnych, które Niemcy wysadzili w 1944 roku, aby zatrzeć ślady swojego ludobójstwa. Uczniowie z przerażeniem słuchali  jak zagazowywano ludzi i co z nimi robiono po śmierci. Gimnazjaliści podsumowując wycieczkę stwierdzili, że było warto, zgodzili się z opinią, że każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien te miejsca zwiedzić.