Pasowanie na aktywnego czytelnika

19 lutego 2019r. w bibliotece Zespołu Szkół w Trzcinicy odbyło się „Pasowanie na aktywnego czytelnika” uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. W uroczystości wzięli udział: wicedyrektor ZS w Trzcinicy Ewa Hetmańczyk, przedstawiciele rodziców, wychowawca Beata Stodółka i uczniowie klasy pierwszej.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia pt. „Urodziny Kopciuszka” w wykonaniu uczniów z „Koła przyjaciół biblioteki szkolnej”. Postaci bajkowe, w przepięknych, kolorowych strojach, uczyły dzieci jak należy obchodzić się z książkami, że należy je szanować, dbać o nie, nie jeść podczas czytania, nie zaginać rogów a używać zakładki.

Później był czas na zagadki dotyczące znajomości tytułów książek dla dzieci, bohaterów różnych bajek, rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej biblioteki i czytelnictwa.

Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie młodych czytelników. Pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa „My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wszystkich wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!”. Po przysiędze wicedyrektor Ewa Hetmańczyk pasowała ich na aktywnych czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali książki, a także zakładki do książek wykonane przez członków „Koła Przyjaciół Biblioteki”. Od rodziców otrzymali słodki upominek.

Całą uroczystość „Pasowania na czytelnika” przygotowała opiekunka biblioteki szkolnej Ewa Gaze. Dzieci były uśmiechnięte i zadowolone. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał szkolną bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.