Sukces gimnazjalistów z Trzcinicy

Uczestnicy etapu wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego "Salamandra"

12 marca 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Poznaniu odbył się etap wojewódzki Konkursu Przyrodniczego organizowanego corocznie przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Uczestnikami tego etapu byli uczniowie, którzy pokonali konkurentów w dwóch poprzednich etapach: szkolnym (10 listopada 2015r.) i okręgowym (6 lutego 2016r.). Wśród nich znaleźli się uczniowie Gimnazjum w Trzcinicy – Tomasz Grygier (I miejsce w etapie okręgowym) i Julita Krowiarz (II miejsce w etapie okręgowym).

Tegoroczna edycja konkursu nosiła tytuł „ Rośliny i zwierzęta polskich gór”. Etap wojewódzki składał się z trzech części – testu pisemnego, finału i ścisłego finału. Test pozwolił wyłonić finalistów, którzy następnie mogli ubiegać się o wejście do ścisłego finału. Najlepsi musieli wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą cech charakterystycznych gatunków roślin i zwierząt występujących w polskich górach, ich morfologią, biologią i ekologią. Uczestnicy rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt oglądając wyświetlane zdjęcia, rozpoznawali płazy i ptaki słuchając wydawanych przez nie dźwięków, rozpoznawali zwierzęta po ich śladach. W etapie wojewódzkim Julita Krowiarz zajęła szóste miejsce, awansując tym samym do kolejnego etapu. Etap ponadwojewódzki odbędzie się w Świebodzinie (województwo lubuskie) i będzie połączony z wycieczką o tematyce przyrodniczej. Do konkursu przygotowywała uczniów mgr Grażyna Kłoczaniuk – nauczyciel biologii w Gimnazjum w Trzcinicy.