Święto Drzewa

10 października odbyła się 14 edycja „Święta Drzewa”. Jest to długofalowy program edukacji ekologicznej, któremu patronuje Klub Gaja. Organizacja ta od 28 lat zajmuje się ochroną i sadzeniem drzew. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Święto Drzewa – wśród pól” i poświęcona była roli zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej i łagodzeniu skutków zmian klimatu na terenach rolniczych.

W Zespole Szkół w Trzcinicy Święto Drzewa ma już swoją długoletnią tradycję, uczniowie po raz trzynasty uczestniczyli w tej ogólnopolskiej akcji.

Z tej okazji 13 października dla dzieci ze szkoły podstawowej zorganizowano spotkanie z panem Radosławem Ertelem, pracownikiem Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach. Było ono poświęcone „Znaczeniu i roli zadrzewień śródpolnych w przyrodzie”.

Jednocześnie zagadnienia te zostały szczegółowo zaprezentowane na wystawie tematycznej przygotowanej przez członków koła geograficznego.

O tym, że drzewa są ważną częścią krajobrazu i nie powinno ich zabraknąć na naszych polach, można się było przekonać oglądając wystawę prac plastycznych, wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły podstawowej.

Zupełnie innym aspektem dotyczącym znaczenia drzew, zajęli się w tym roku uczniowie klas IV-VI SP i gimnazjaliści. W ramach międzyklasowego projektu przygotowali oni prace, poprzez które starali się wykazać, że drzewa od zawsze były inspiracją dla artystów. W związku z tym na wystawie szkolnej można było podziwiać ciekawe plakaty prezentujące motyw drzewa w różnych dziedzinach sztuki: w poezji, prozie, malarstwie i muzyce.

Naszym uczniom również nie zabrakło własnej inwencji twórczej, o czym świadczyły przygotowane przez nich modele drzew, wykonane z przeróżnych odpadów.

W ramach tegorocznej akcji uczniowie mogli się wykazać talentem literackim, ponieważ ogłoszony został konkurs na samodzielnie napisany „Najpiękniejszy wiersz o drzewach”. W tym konkursie zwyciężyła Martyna Kosmala (kl. V SP), autorka wierszy: „Moje ulubione drzewo” oraz „Las”, II miejsce zajął Maciej Pregiel (kl. Ia gim) za utwór „Tajemnicza postać”, III miejsce przyznano 2 uczennicom: Mai Tomalik (kl. V SP), autorce wiersza „Drzewo” i Dominice Mielcarek (kl. VIa SP) za wiersz „Urok drzew”.

Wszystkie utwory przygotowane w ramach konkursu, zaprezentowane zostały na wystawie szkolnej.

Poza tym tradycyjnie zorganizowany został Konkurs Wiedzy o Drzewach dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. W tym konkursie: I miejsce zajęła Alicja Tyrała (kl. IIIa), II miejsce – Marta Kozińska (kl. IIIb), III miejsce zajęli: Nikola Nowak (kl. IIIa), Nikodem Kuboszek (kl. IIIb) i Adam Matysiak (kl. IIIb). Uczestnicy konkursu wykazali się dobrą znajomością gatunków drzew rosnących w Polsce.

O tym, że na bieżąco warto pogłębiać swoją wiedzę przyrodniczą, przypominała uczniom, wystawa przygotowana przez bibliotekę szkolną, prezentująca książki o drzewach.

26 października uczniowie kl. IVa pod opieką nauczycieli grabili liście kasztanowców, rosnących w Trzcinicy przy ulicy Kolejowej. W ten sposób praktycznie zaangażowali się w ochronę drzew.

Kolejna edycja Święta Drzewa w ZS w Trzcinicy pokazała, że drzewa są ważne dla naszych uczniów i inspirują ich do wspólnych i różnorodnych działań.