ŚWIĘTO DRZEWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TRZCINICY

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzcinicy już po raz kolejny wzięli udział w projekcie ekologicznym, corocznie organizowanym w ramach obchodów Święta Drzewa. Zgodnie z tegorocznym przesłaniem akcji „Drzewa dla klimatu”, zwrócono uwagę na rolę i znaczenie drzew w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych oraz utraty różnorodności biologicznej. Tematykę tę poruszono podczas audycji szkolnej oraz podczas spotkania uczniów klas I-III oraz klas IV-VI z panem Tomaszem Knapikiem – przedstawicielem Koła Łowieckiego „Jaźwiec”. Podczas spotkania, które odbyło się 24 października, uczniowie wysłuchali barwnych opowieści, a także zadawali pytania, na które nasz gość cierpliwie odpowiadał.

W ramach działań projektowych uczniowie poszczególnych klas wykonali gazetki, których bohaterem było drzewo. Uczniowie klasy IIIa wykonali jesienne kompozycje z liści, klasa II plastyczną plamę w formie drzewa, a uczniowie klas pierwszych malowali jesienne drzewa. Klasa Ib i klasa II poznawała różnorodność przyrodniczą podczas wycieczki do lasu.

Zainteresowani tematem uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą w konkursach. Klasy II, IIIa i IIIb wzięły udział w konkursie „Znam drzewa”. Zwycięzcami w klasie drugiej zostali: Marcel Krzyżański, Alan Walczak, Alicja Pietrzak, Amelia Kaczmarek. Wśród uczniów klas trzecich pierwsze miejsce zajęła Milena Nasiadek, drugie Aleksandra Grygier, trzecie Jan Parzonka, Karol Pawlik, Maksymilian Rabiega. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki zakupione z funduszu SKO. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie „Drzewa i krzewy Polski”. W tej kategorii nagrody otrzymali: Natalia Zimoch, Igor Zimoch, Adam Matysiak, Michał Matysiak.

W tegorocznym projekcie nie mogło zabraknąć okolicznościowej ekspozycji. Tym razem utworzyły ją pomysłowo wykonane drzewa z kolorowymi listkami, na których umieszczone były informacje „O co prosi drzewo?”.

Podjęliśmy działania zmierzające do zgłoszenia lipy z miejscowości Wodziczna do konkursu Drzewo Roku. Wymogiem tego konkursu jest zgłoszenie drzewa z historią, która scala lokalną społeczność.

Cały projekt podsumowany został 5 listopada 2019r. obszernym komunikatem nadanym przez szkolny radiowęzeł.

Podjęte w ramach projektu działania koordynowały nauczycielki: Grażyna Grześniak, Aneta Ogonowska-Jurczenia, Grażyna Kłoczaniuk i Katarzyna Zagórna.