ŚWIĘTO DRZEWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TRZCINICY

W październiku 2020r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzcinicy po raz kolejny wzięli udział w projekcie ekologicznym, corocznie organizowanym w ramach obchodów Święta Drzewa. Zgodnie z tegorocznym przesłaniem akcji „Święto Drzewa dla zwierząt”, zwrócono uwagę na rolę i znaczenie drzew w życiu zwierząt. Podkreślono ogromne znaczenie drzew i krzewów dla zdobywania pokarmu, budowania gniazd, wychowywania młodych, tworzenia spiżarni i szukania kryjówek. Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja, organizatora Święta Drzewa zachęcał do działań tymi słowami „Świat wokół nas się zmienia gwałtownie i nieoczekiwanie. To, co dotychczas wydawało się trwałe i niezmienne ulega rozpadowi na naszych oczach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokąd doprowadzą nas nowoczesne technologie, medyczne eksperymenty, czy katastrofa klimatyczna. Możemy jednak działać”

Nasze, tegoroczne działania koncentrowały się na organizacji różnorodnych konkursów związanych z tematem przewodnim.

W klasach I-III odbył się konkurs pt. „Las jest domem dla zwierząt”. Uczniowie za pomocą rysunków i przestrzennych kompozycji przedstawili rolę lasu w życiu zwierząt. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęli: Michalina Nolbert kl. I, Wiktoria Zimoch kl. IIa, Marcel Krzyżański i Julian Maciejewski kl. III, drugie miejsce: Laura Grygier kl. I, Julia Kruber kl. IIa i Emilia Durlej kl. IIb, Milena Matyszczak i Małgorzata Smoguła kl. III, trzecie miejsce: Hanna Szyc i Marcelina Piotrowska kl. I, Nina Strycharek i Szymon Słupianek kl. IIb, Amelia Kaczmarek kl. III.

W szkolnym konkursie wiedzy o drzewach dla klas drugich i trzecich zwyciężyli: Marta Tyra, Filip Stasiak, Julian Maciejewski. Drugie miejsce zajęli: Emilia Durlej, Julia Kruber, Lena Szczepaniak, Wojciech Szymański. Trzecie miejsce: Remigiusz Kaczmarek, Karolina Usiak, Nikodem Paś, Maria Stefańska, Alicja Pietrzak.

Na konkurs fotograficzny „Drzewa i krzewy najbliższej okolicy” wpłynęło jedenaście prac. Pierwsze miejsce zajęło zdjęcie wykonane przez Amelię Słupianek z klasy VIIb, drugie miejsce praca Marty Kozińskiej również z klasy VIIb oraz Fabiana Trzęsickiego z klasy VIa, trzecie miejsce przypadło Natalii Zimoch z klasy VIb.

Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i drobne upominki.

W tegorocznym projekcie nie mogło zabraknąć też okolicznościowych gazetek. Jedną z nich była gazetka pt. „Motyw drzewa w wierszach”.

Podjęte działania koordynowały: wychowawczynie klas I-III oraz nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: Aneta Ogonowska-Jurczenia, Grażyna Kłoczaniuk i Katarzyna Zagórna.