Święto Niepodległości z Józefem Piłsudskim w roli głównej

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości: w klasach pojawiły się gazetki upamiętniające to wydarzenie, na godzinach z wychowawcą omawiano znaczenie tego święta, odbywały się konkursy plastyczne.

Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości była akademia przygotowana przez uczniów klas III gimnazjum wraz z nauczycielami – panią Jolantą Jelonek i panią Agnieszką Podejmą-Wróblewską.

W tym roku tematem przewodnim akademii była postać Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się uczeń III klasy gimnazjum Tomasz Grygier. Ukazana została postać marszałka nie tylko w momencie odzyskania niepodległości, ale też jego młodość, studia medyczne, zsyłka na Syberię, potem działalność w PPS i wreszcie czasy I wojny światowej, więzienie w Magdeburgu i odzyskanie niepodległości. Na koniec wszyscy wysłuchali oryginalnego nagrania radiowego: przemówienia Józefa Piłsudskiego wygłoszonego w sejmie w 1924 roku. Była to ciekawa lekcja historii pokazana przez pryzmat jednego człowieka i uświetniona pięknymi patriotycznymi pieśniami. Mottem przewodnim akademii były słowa Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Jest to hasło ponadczasowe i może być drogowskazem również dla współczesnej młodzieży. Wszyscy w skupieniu obejrzeli akademię. Duże zainteresowanie wzbudziły rekwizyty – oryginalne mundury z czasów I wojny światowej, które wypożyczył nam pan Paweł Kaczmarek.

Obecny podczas pierwszego apelu wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik ogłosił wyniki konkursów, które ogłosił z okazji Święta Niepodległości. Wręczył uczniom dyplomy i nagrody.

W konkursie plastycznym dla dzieci z przedszkola i dla uczniów kl. I-III szkoły podstawowej na plakat pt. „Mój dzień Niepodległości”:

w kategorii przedszkole: I miejsce zajęła Hanna Woźnica, II miejsce – Kaja Bednarek i Arina Vasylenko, III miejsce – Tobiasz Wróbel, wyróżnienia otrzymali: Szymon Banaś i Malwina Tyrała,

w kategorii klasy I-III szkoły podstawowej: III miejsce zajęła Zuzanna Durlej.

W konkursie plastycznym dla kl. IV-VII szkoły podstawowej i gimnazjum na najciekawszy plakat pt. „Dzień Niepodległości dniem pamięci”:

w kategorii kl. IV-VI: I miejsce zajęła Martyna Wyrwa, II miejsce zajął Bartłomiej Muszalski, wyróżnienie zdobyła Jesika Gatner,

w kategorii kl. VII SP i II-III gimnazjum: II miejsce zajęła Klaudia Sobik, III miejsce – Natalia Parzonka.