Tydzień Przyrodniczy w Zespole Szkół w Trzcinicy

Corocznie w maju w Zespole Szkół w Trzcinicy obchodzony jest Tydzień Przyrodniczy, w ramach którego podejmowane są różnorodne działania ekologiczne i prozdrowotne.

Propagując zdrowy tryb życia uczniowie wykonali gazetki tematyczne. Na uwagę zasługiwała gazetka „Czy wiesz, co jesz?”, w której przedstawiono najbardziej szkodliwe dodatki żywnościowe takie jak: benzoesan sodu, as partam, guma arabska. Podane zostały też przydatne aplikacje: „Zdrowe zakupy,” „Chemia w żywności”, z którymi to polecamy się zapoznać. Inne również interesujące gazetki dotyczyły „Szkodliwości spożywania napojów energetycznych”, „Dnia Ziemi”, „Roku rzeki Wisły”.

Uczniowie wszystkich klas wysłuchali audycji dotyczącej zdrowego odżywiania i audycji o zagrożeniach środowiska przyrodniczego. Zwrócono uwagę na ścisły związek pomiędzy czystością powietrza, wody i gleby a zdrowiem człowieka.

W ramach prowadzonej akcji odbyły się dwa konkursy. Uczniowie szkoły podstawowej rywalizowali w konkursie pt. „Czy wiesz, co jesz – dziwne składniki pożywienia”. Zwycięzcami zostali Edyta Fajga z klasy IVa i Maja Krzyształowicz z klasy VIb. Gimnazjaliści próbowali swoich sił w konkursie przyrodniczym. Najlepszymi okazały się dziewczyny: Julita Krowiarz z klasy IIa, Agata Fajga z klasy IIb i Dominika Woźnica z klasy IIb. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Ponadto w szkole kontynuowana jest zbiórka makulatury i zużytych baterii. Podsumowanie zebranych surowców wtórnych odbędzie się w czerwcu. Działania ekologiczne i prozdrowotne w naszej szkole mają uświadomić uczniom niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji niezgodny z prawami natury i zwrócić uwagę na konieczność dbania zarówno o zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Organizatorami Tygodnia Przyrodniczego były nauczycielki przyrody, geografii i biologii panie: Jolanta Janicka, Grażyna Kłoczaniuk, Aneta Ogonowska-Jurczenia, Katarzyna Zagórna.