Tydzień Przyrodniczy w Zespole Szkół w Trzcinicy

Witaminowy ludzik - prace uczniów

Corocznie w kwietniu w Zespole Szkół w Trzcinicy obchodzony jest Tydzień Przyrodniczy, w ramach którego podejmowane są różnorodne działania ekologiczne i prozdrowotne. Zapoznanie z tematami, hasłami przewodnimi i najważniejszymi zagadnieniami odbyło się poprzez audycje tematyczne. Propagując zdrowy tryb życia uczniowie szkoły podstawowej zorganizowali wystawę prac pt. „Witaminowy ludzik”. Prace wykonane z owoców i warzyw zachwycały pomysłowością i oryginalnością. Barwnie prezentowała się również wystawa zdjęć samodzielnie wykonanych sałatek owocowych i warzywnych oraz zamieszczonych obok przepisów na ich wykonanie. Ważnym punktem obchodzonego Dnia Zdrowia było spotkanie z lekarzem – panią Marią Lentas, która zwróciła uwagę na ważne aspekty zdrowego trybu życia oraz przybliżyła uczniom zagrożenia związane z zachorowaniem na cukrzycę. Obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się spotkaniem z panem Krzysztofem Jelonkiem – pasjonatem i znawcą fauny i flory naszych lasów. Najmłodsi uczniowie mogli posłuchać barwnych opowieści i obejrzeć prezentowane eksponaty. W ramach działań ekologicznych odbył się coroczny Turniej Wiedzy o Ptakach. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas. Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą na temat występowania, zwyczajów i wyglądu ptaków naszej okolicy. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoły Podstawowe i Gimnazjum. Po zaciętych zmaganiach pierwsze miejsce wśród uczniów szkoły podstawowej zajęła reprezentacja klasy IV w składzie: Patrycja Biegańska i Karolina Dłubak a wśród gimnazjum po kilkuminutowej dogrywce, która nie przyniosła rozstrzygnięcia postanowiono przyznać dwa pierwsze miejsca dla reprezentacji klasy Ia w składzie: Julita Krowiarz, Weronika Kruber i Anna Kurek oraz klasy IIIa w składzie: Hubert Grygier, Dawid Mainka i Julia Michlak. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodkie niespodzianki. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwały panie Ewa Gaze, Jolanta Janicka, Grażyna Kłoczaniuk. W nawiązaniu do tegorocznego hasła obchodów Dnia Ziemi „Palący Temat – Niska Emisja” wykonano gazetkę pt. „Czyste powietrze – zdrowe życie” oraz umieszczono w różnych miejscach w szkole tematyczne wierszyki. Na korytarzu szkolnym można było podziwiać prace plastyczne uczniów pt. „Czego boi się Ziemia?” oraz wystawę „Wiosennych bukietów z odpadów”, która nawiązywała do działań recyklingowych w naszej szkole. Do działań takich należą: zbiórka zużytych baterii, zbiórka makulatury i plastikowych nakrętek. Działania ekologiczne i prozdrowotne w naszej szkole mają uświadomić uczniom niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji niezgodny z prawami natury i zwrócić uwagę na konieczność dbania zarówno o zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Organizatorami Dnia Zdrowia i Dnia Ziemi były nauczycielki przyrody, geografii i biologii panie: Jolanta Janicka, Grażyna Kłoczaniuk, Aneta Ogonowska–Jurczenia, Katarzyna Zagórna.