Wycieczka do kępińskiego kina

2 października 2018 roku uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum obejrzeli film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w kępińskim kinie „Sokolnia”. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć ekranizację omawianej lektury i skonfrontować obraz z przeczytanym tekstem Arkadego Fiedlera.

Wszyscy z uwagą śledzili losy polskich lotników początkowo niedocenianych i wyśmiewanych przez Anglików, którzy później stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) utworzyli elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. Ich męstwo i podniebne wyczyny zapisały się na kartach historii. Szczególnie w pamięci oglądających pozostała postać Jana Zumbacha, którego gra Maciej Zakościelny. Ten bohater jest niesamowitym pilotem, potrafi w powietrzu wykonać akrobacje mrożące krew w żyłach i wykorzystuje to w walce z niemieckim okupantem. W eskadrach RAF-u walczyły też takie asy przestworzy jak: Witold Urbanowicz (Piotr Adamczyk), Zdzisław Krasnodębski (Maciej Marczewski), Witold „Tolo” Łokuciewski (Antoni Królikowski), Ludwik Witold Paszkiewicz (Jan Wieczorkowski), Czech – Josef František (Maciej Cymorek) oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox” (Krzysztof Kwiatkowski). Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse i prawdziwa miłość.

Film Denisa Delicia skupia się na wierności faktom historycznym. Stąd podtytuł „Historia prawdziwa” i wprowadzenie na moment postaci Arkadego Fiedlera.

Na lekcjach języka polskiego omówiono obejrzany film. Uczniowie wyrażali swoje opinie, dzielili się spostrzeżeniami i wymieniali uwagi. Zgodnie stwierdzili, że sceny w powietrzu robiły wrażenie i emocje podczas walk udzielały się widzom. Słowem, polsko-angielski film wojenny podobał się uczniom i nauczycielom.