godło

Zespół Szkół w Trzcinicy
ul. Szkolna 2, 63 - 620 Trzcinica

logo
Zespół Szkół w Trzcinicy

Wycieczka do Warszawy i Sulejówka

W dniach 25 i 26 października 2018r. uczniowie naszej szkoły – laureaci konkursów historycznych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy pod hasłem „Śladami Józefa Piłsudskiego”. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Niepodległa” realizowanego przez szkołę.

Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Sulejówek, gdzie w dworku Milusin znajduje się Muzeum Józefa Piłsudskiego. Z uwagi na odbywający się remont, nie można było zwiedzać wnętrz i wystaw. Spacerując po Sulejówku, uczniowie zobaczyli willę będącą siedzibą pierwszego premiera odrodzonej Polski Jędrzeja Moraczewskiego, Helin – dom spokojnej starości dla wdów zasłużonych dla ojczyzny oraz Kopiec twórców II Rzeczypospolitej.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Łazienkach oraz wokół Belwederu. Belweder po odzyskaniu niepodległości był siedzibą prezydenta, a później marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po pełnym emocji i deszczowej aury dniu uczniowie wraz z opiekunami dotarli na miejsce zakwaterowania do Hotelu „Patron”.

Drugiego dnia wycieczka wraz z przewodnikiem wyruszyła na spacer szlakiem wydarzeń 1918 roku, by zobaczyć najważniejsze miejsca, gdzie rozegrały się wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Uczniowie zobaczyli:

- Pałac Prezydencki – miejsce spotkania marszałka Piłsudskiego z członkami niemieckiej Rady Żołnierskiej oraz pierwszy, po 123 latach posterunek, gdzie na warcie stanęli polscy żołnierze,

- Grób Nieznanego Żołnierza – najważniejszy z polskich monumentów upamiętniający tych, którzy w przeszłości walczyli o niepodległą Polskę,

- Zachętę – miejsce zamachu na pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza oraz plac przed gmachem z pomnikiem przedstawiającym umierającego wojownika (pomnik upamiętnia żołnierzy założonej przez Piłsudskiego Polskiej Organizacji Wojskowej, która walczyła z rosyjskim zaborcą),

- Hotel Victoria – miejsce gdzie stał pałac Kronenberga, w którym marszałek Piłsudski konferował z członkami partii politycznych na temat powstania rządu narodowego,

- Cytadelę Warszawską – carskie więzienie, którego więźniem był m.in. Piłsudski,

- Zamek Królewski – tu w 1918r. mieściła się siedziba Rady Regencyjnej,

Na placu Józefa Piłsudskiego uczniowie złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka. Na Powązkach Wojskowych odwiedzili groby poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920r.

Wycieczkę zakończyła wizyta w Muzeum Wojska Polskiego, które 22 kwietnia 1920r. dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego zostało powołane do życia jako Muzeum Wojska. Obecnie w zbiorach muzealnych znajduje się prawie 250 tysięcy eksponatów: umundurowanie, uzbrojenie, różne rodzaje broni, samoloty i czołgi wojskowe. Uczniowie zobaczyli m.in. maszynę, na której Józef Piłsudski, jeszcze jako działacz PPS drukował tajne antyrosyjskie ulotki oraz maskę pośmiertną Naczelnego Wodza.

Uczniowie wracali do domu zmęczeni i nieco zmarznięci, ale w doskonałych humorach, pełni wrażeń i z dużą dawką wiedzy dotyczącej okresu odradzającej się Polski.

 

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. [zamknij]