Wycieczka „Śladami naszego Patrona”

25 listopada uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce szkolnej, w ramach projektu edukacyjno-turystycznego „Śladami naszego Patrona”. Odwiedzili dwa miejsca związane z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.

W skalmierzyckim Sanktuarium Maryjnym, gdzie Patron naszej szkoły dokonał koronacji obrazu Matki Bożej przywitał uczniów ks. Kanonik Sławomir Nowak – kustosz tego miejsca. To on zaprosił wszystkich do wysłuchania historii związanej z samą koronacją jak i trudnościami związanymi z dotarciem bł. kard. St. Wyszyńskiego do tego miejsca. Sam Wyszyński często wspominał, że była to „najtrudniejsza” koronacja.

Kolejnym punktem wycieczki było Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, gdzie w 1970r. bł. kard. St. Wyszyński poświęcił kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności znajdującą się w podziemiach bazyliki. Kaplica jest miejscem szczególnym. Znajdują się w niej pamiątki po więźniach obozu koncentracyjnego w Dachau i jest tablica z nazwiskami 1800 więzionych w tym obozie kapłanów.

W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Antoninie i zwiedzili Pałac Myśliwski Radziwiłłów. Zapoznali się z historią rodu Radziwiłłów i pałacu. Byli zachwyceni jego konstrukcją, wyglądem zewnętrzny i wnętrzem.

Organizatorem wycieczki była Renata Adamska-Garbowska, opiekę nad uczniami sprawowały: Katarzyna Zagórna i Beata Więcek-Szczurowska.