Zajęli II miejsce w VI Konkursie na „Ciekawe doświadczenie fizyczne”

18 maja 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie odbył się VI Konkurs na „Ciekawe doświadczenie fizyczne”. Organizatorami Konkursu byli: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie.

Konkurs był oceniany w dwóch kategoriach: kategoria I – uczniowie szkół podstawowych oraz kategoria II – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy zespołowo lub indywidualnie zaprezentowali 30 przygotowanych przez siebie doświadczeń fizycznych. Komisja oceniała umiejętności badawcze, umiejętności  budowania  warsztatu pracy fizyka oraz umiejętności planowania, przygotowania i demonstracji doświadczenia.

Naszą szkołę godnie reprezentował zespół uczniów gimnazjum w składzie: Julita Krowiarz (kl. IIIa) – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego oraz Piotr Biegański (kl. IIIb) – dla którego prąd i obwody elektryczne nie mają tajemnic. Zademonstrowali doświadczenie z elektryczności „Różne sposoby wytwarzania prądu”. Podczas pierwszego pokazu wytwarzali prąd elektryczny przy użyciu cytryn i jabłek, podczas drugiego demonstrowali powstawanie prądu elektrycznego pod wpływem ruchu magnesu w pobliżu zwojnicy z drutu miedzianego. Piotr sprawnie podłączał elementy obwodów elektrycznych, a Julita rzeczowo i ciekawie wyjaśniała w jaki sposób powstaje prąd z owoców lub podczas ruch magnesu i przewodnika. Dzięki czytelności i atrakcyjności demonstracji oraz poprawności merytorycznej interpretacji zjawisk fizycznych Julita Krowiarz i Piotr Biegański zajęli II miejsce w kategorii dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Wszystkie przedstawione podczas konkursu eksperymenty były ciekawe, nowatorskie i wykonane na wysokim poziomie. Uczestnicy konkursu nie tylko mieli możliwość zademonstrowania własnych doświadczeń, ale również zobaczenia innych ciekawych eksperymentów wykonanych przez różne zespoły.

Uczniów do konkursu przygotowała pani Mariola Krawczyk – nauczycielka fizyki w Zespole Szkół w Trzcinicy.